راه های جلوگیری از خشکی پوست در پاییز و درمان آن

 1400/11/07
  0
 10169

آیا می‌دانید علت خشکی پوست در فصل پاییز و زمستان چیست؟ یکی از شایع‌ترین علل مشکلات پوست در فصل پاییز و زمستان، خشک شدن آن است که با شروع فصل سرما تشدید می‌شود. لازم است گفته شود که مراقبت از پوست در هر فصل باید متناسب با همان فصل باشد.

با مطالعه این مقاله از سایت تالگو نور با روش‌های جلوگیری از خشکی پوست در فصل پاییز و زمستان و راه پیشگیری و درمان آن بطور کامل آشنا شوید.

درمان سریع خشکی پوست در پاییز

دلایل خشکی پوست در پاییز

در فصل پاییز و زمستان بدلیل کاهش رطوبت و خشکی هوا، خونرسانی به پوست کاهش می‌یابد و ترشح طبیعی چربی از سطح پوست که از فاکتورهای مهم در نرم و مرطوب نگه داشتن و محافظت از پوست در برابر سرما است نیز کاهش پیدا کرده و منجر به خشکی پوست می‌شود. همچنین عواملی مانند:

در معرض وزش باد سرد قرار گرفتن، دوش گرفتن با آب داغ، حمام کردن طولانی مدت، استفاده زیاد از صابون‌های قلیایی و شوینده‌های نامناسب، عدم مصرف مایعات، عدم استفاده از ضد آفتاب و مرطوب‌کننده مناسب، پوشیدن لباس‌های بافتنی، گرمای مستقیم شومینه و نداشتن تهویه مناسب در منزل و ..... از عوامل موثر در خشکی پوست در فصل پاییز و زمستان هستند.

علائم بالینی در خشکی پوست 

علائم بالینی در خشکی پوست بر اساس میزان خشکی پوست متفاوت است. معمولاً در خشکی شدید باعث واکنش‌های حساسیتی از جمله التهاب، قرمزی، سوزش، خارش و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود، ولی در نواحی مختلف بدن ممکن است با علائم متفاوت‌تری همراه باشد.

راه‌های طبیعی جلوگیری از خشکی پوست در فصل پاییز و زمستان

 • یک شوینده ملایم، برای شستشوی روزانه پوست صورت خود انتخاب کنید.
 • بصورت روزانه و پس از هر بار شستشوی صورت و یا احساس کشیدگی در پوست صورت از مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید.
 • پیش از خروج از منزل، مرطوب‌کننده به صورت خود بزنید و روی آنرا را با ضد آفتاب کاور کنید. استفاده از ضد آفتاب روزانه، هرگز فراموش نشود؛ زیرا یکی از باورهای اشتباه این است که بیشتر افراد فکر می‌کنند در فصل‌های سرد سال بدلیل ملایم بودن نور خورشید نباید از ضد آفتاب استفاده کنند. در صورتی که عدم استفاده از ضد آفتاب یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد خشکی پوست است.
 • با کلاه، شال و دستکش، سر، دست و صورت خود را از باد سرد محافظت کنید.
 • از حمام و دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید. برای حفظ رطوبت پوست بهتر است بجای آب داغ با آب ولرم حمام کنید و بمدت طولانی در حمام نمانید. اگر تمایل به وان دارید بهتر است درون وان چند قطره روغن اسطو خودوس یا بادام شیرین بریزید. از صابون و یا شوینده‌های قلیایی برای شستشوی پوست بدن استفاده نکنید و در پایان استحمام از لوسیون‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید؛ زیرا مرطوب نگه داشتن پوست بدن با استفاده از لوسیون‌های مرطوب‌کننده بعد از هر بار استحمام تا حد زیادی مشکل خشکی پوست بدن را برطرف می‌کند و باعث لطافت و نرمی بیشتر پوست می‌شود .
 • لباس مناسب بپوشید. بهتر است در فصل پاییز و زمستان، لباس‌های نخی یا کتانی بپوشید؛ زیرا لباس‌های بافتنی باعث خارش پوست می‌شوند؛ ولی اگر تمایل به پوشیدن لباس‌های بافتنی دارید برای پیشگیری از خارش پوست بهتر است یک لباس نخی زیر بافت خود بپوشید تا به طور مستقیم با پوست شما تماس نداشته باشد.
 • هوای درون منزل را مرطوب نگه دارید. برای این کار از یک دستگاه بخور یا یک کتری پر از آب بر روی بخاری استفاده کنید تا از خشکی هوای منزل که به دلیل روشن بودن سیستم‌های گرمایشی (بخاری، شوفاژ) است جلوگیری شود.
 • مایعات فراوان بنوشید. نوشیدن مایعات فراوان و ویتامین‌ها در کاهش خشکی پوست بسیار مؤثر است.
 • ترددهای غیر ضروری را کاهش دهید. خشکی و نرمی پوست رابطه مستقیمی با هوای پیرامون ما دارد؛ لذا به افرادی که پوست خیلی خشک و حساس دارند توصیه می‌شود در روزهای سرد، فقط در موارد ضروری از منزل خارج شوند.

روش جلوگیری از خشکی پوست در پاییز

بهترین کرم مرطوب‌کننده برای رفع خشکی پوست در فصل پاییز چیست؟

بهترین کرم‌های آبرسان و مرطوب‌کننده، کرم‌هایی هستند که بر اساس جنس پوستتان تهیه شود و مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال:

 • اگر پوستتان خیلی خشک است بهتر است از کرم‌های مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید که بر پایه چربی باشد تا علاوه بر رطوبت پوست، چربی پوستتان را نیز تأمین کند.
 • اگر پوست چربی دارید و قصد دارید فقط رطوبت از دست رفته پوست خود را تأمین کنید بهتر است از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که بر پایه آب باشد، یعنی فاقد چربی باشد تا باعث ایجاد جوش و سایر مشکلات پوستی در صورتتان نشود و بهترین نتیجه را از مرطوب کردن پوست خود دریافت کنید.

بهترین زمان استفاده از کرم مرطوب‌کننده

میزان دفعات استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، هیچ محدودیتی ندارد؛ بلکه هرچه بیشتر مرطوب‌کننده بر روی پوست استفاده شود بهتر است ولی برای بیشترین اثر بخشی مرطوب‌کننده‌ها ، بهتر است که کرم و لوسیون مرطوب‌کننده را بر روی پوست مرطوب و نمدار یعنی قبل از خشک شدن کامل پوست صورت و بدن استفاده کنید.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

تماس