لکه های پوستی و روش های درمان آن ها

 1400/07/02
  0
 2298

افراد مبتلا به عارضه لک پوستی ممکن است راه‌حل‌های زیادی را امتحان کنند ولی بدلیل عدم موفقیت در درمان و مشکلات روانی، اجتماعی و اقتصادی زیادی که به آنان تحمیل می‌شود از ادامه درمان خسته شده و آنرا رها می‌کنند .

در این مقاله با انواع لک پوستی و علل ایجاد آن آشنا شده و روش های درمان و پیشگیری از ایجاد لکه های تیره پوستی را بیاموزید.

لک پوستی

لک پوستی چیست؟

لک پوستی، به افزایش و تجمع ملانین در یک ناحیه از پوست گفته می‌شود که باعث تمایز تیرگی آن بخش با سایر نواحی دیگر پوست می‌شود. لک‌ها معمولاً قهوه‌ای رنگ هستند و ممکن است بر روی پوست صورت و یا سایر نقاط بدن ایجاد شوند.

انواع لک‌های پوستی

لک‌های سطحی

لک‌های سطحی بدلیل افزایش ملانین (رنگدانه‌ها) در قسمت‌های سطحی پوست ایجاد می‌شود، نسبتا شایع‌تر از سایر لک‌ها است و زودتر به درمان پاسخ می‌دهد.

لک‌های عمقی

لکه‌های عمقی با افزایش رنگدانه ملانین در لایه‌های عمقی‌تر پوست ایجاد می‌شود. این لک‌های پوستی معمولا به رنگ آبی متمایل به خاکستری هستند و در بیشتر موارد به درمان مقاوم هستند.

چه عواملی سبب ایجاد لک‌های پوستی می‌شود؟

 • عوامل ژنتیکی

داشتن سوابق فامیلی و خانوادگی از فاکتورهای مهم در ایجاد لک‌های پوستی است.

 • تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در خانم‌ها بویژه در دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد ملاسما شود. این لک‌های تیره در پوست صورت، گردن و بازوها ایجاد شده و بسیار شایع است و به ماسک حاملگی معروف است. در افرادی هم که پوست تیره دارند و در معرض نور شدید خورشید قرار می‌گیرند نیز ممکن است ایجاد شود .

 • سوختگی پوست

حرارت و مواد اشتعال‌زا باعث سوختگی پوست می‌شود که بر اساس شدت و درجه سوختگی، لک و علائم ایجاد شده در پوست متفاوت است.

 • سرطان یا کارسینومای پوستی

در سرطان پوست (ملانوما)، لک‌های پوستی و علائم آن بر اساس محل قرارگیری توده سرطانی متفاوت است

 • بیماری‌ها

برخی از انواع بیماری‌ها مانند آنمی (کم خونی)، کم کاری یا پرکاری تیروئید، بیماری‌های التهابی پوست مانند پسوریازیس و یا اگزما اگر تحت درمان قرار نگیرند ممکن است زمینه را برای ایجاد لکه‌های پوستی فراهم کند.

 • بیماری ویتیلیگو (لک و پیس)

لک و پیس، یک نوع بیماری پوستی خود ایمنی است که بدلیل تخریب سلول‌های ملانوسیت تولیدکننده رنگ پوست ایجاد می‌شود و باعث بروز لکه‌های متعدد در تمام پوست صورت و بدن و یا بخش‌هایی از پوست می‌شود. این افراد باید تحت درمان متخصصین پوست قرار گیرند تا از پیشرفت بیماری در آنها جلوگیری شود.

 • ماه گرفتگی

لک‌های پوستی معروف به ماه گرفتگی در بدو تولد یا پس از آن ایجاد می‌شود و انواع متفاوتی دارد.

دلیل لکه های پوستی

چه عواملی می‌تواند ریسک بروز لک‌های تیره پوستی را افزایش دهد؟

 • قرص‌های ضد بارداری

مصرف قرص‌های کنتراسپتیو که در درمان کیست‌های تخمدان، اختلالات هورمونی و .... توسط پزشک یا خودسرانه تجویز می‌شود یکی از ریسفکتورهای افزایش لک صورت است.

 • مصرف داروهای غیر استروئیدی

مانند تتراساکلین‌ها و داروهای اعصاب و روان و ..... باعث افزایش میزان تولید رنگدانه‌های پوست و ایجاد لکه‌های تیره در پوست می‌شود. البته خبر خوش این است که قطع دارو می‌تواند باعث کاهش لک‌ها و یا حتی بهبود لک‌های پوستی شود .

 • شرایط شغلی نامناسب

افرادی که تماس مداوم با نور صفحه کامپیوتر دارند، افرادی که در طول شب کار می‌کنند و یا افرادی که در معرض آلاینده‌های صنعتی و یا مواد شیمیایی قرار دارند .

 • تحریک و دستکاری مداوم و طولانی مدت پوست

مانند دست کشیدن به صورت و خاراندن مداوم پوست، استفاده از محصولات آرایشی بی‌کیفیت و نامناسب، استفاده از روش‌های مختلف درمانی و مصرف داروهای مختلفی که پوست را تحریک کرده و باعت خشک شدن و قرمز شدن پوست شود.

 • لایه‌برداری شیمیایی

استفاده از داروهای اسیدی با غلظت بالا برای انجام لایه‌برداری شیمیایی که در جوانسازی، رفع چین و چروک و یا سایر مشکلات پوستی بکار می‌رود می‌تواند زمینه را برای تحریک و افزایش ریسک لک‌های پوستی فراهم کند.

 • اشعه‌های اتاق سولار و نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت در نور خورشید بدون محافظت از پوست، استفاده از اشعه‌های اتاق سولار به منظور برنزه کردن پوست می‌تواند منجر به قرمزی، خشکی و سوختگی پوست شده و باعث تشدید و یا ایجاد لک‌های پوستی جدید شده و سلامت پوست را به خطر بیاندازد .

 • سایر ریسفکتورهای موثر در ایجاد و یا افزایش لک‌های پوستی

استفاده از عطرهایی که ترکیبات متوکسی پورالن و برگاموت دارند اگر با پوست تماس مستقیم داشته باشند زمینه را برای ایجاد لک‌های پوستی فراهم می‌کند. همچنین انجام کارهای تهاجمی مانند میکرونیدلینگ و ...... ریسک ابتلا به لک‌های پوستی را افزایش می‌دهد .

چگونه از ایجاد لک‌های پوستی پیشگیری کنیم؟

بعضی از عوامل ایجادکننده لکه‌های پوستی مانند حاملگی که با تغییرات هورمونی همراه است قابل پیشگیری نیست، ولی استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب، استفاده از کلاه و عینک آفتابی و مرطوب نگه داشتن پوست، راه‌های موثری در پیشگیری از ایجاد لکه‌های پوستی هستند .

روش‌های درمان لکه‌های پوستی

درمان لک‌های پوستی به دو دسته تقسیم می‌شوند که شامل درمان‌های پزشکی و درمان‌های خانگی است و به شرح ذیل است:

درمان‌ پزشکی لکه‌های پوستی

 1. استفاده از داروهای ضد لک و روشن‌کننده پوست

در انواع مختلف کرم، فلوئید، سرم و کنستانتره‌های روشن‌کننده موجود است که بصورت موضعی بر روی پوست صورت استفاده می‌شود و بسیار موثر در درمان لک‌های پوستی است، بشرط آنکه از محصولات و کرم ضد لک خوب و با کیفیت استفاده کنید. استفاده از پماد و لایه‌بردارهایی مانند آلفاهیدروکسی اسید و ترتینوئین با غلظت‌های متفاوت که برای لایه‌برداری پوست و کاهش رنگدانه‌های ملانین بکار می‌رود.


برای آشنایی با محصولات ضد لک و کرم های لایه بردار تالگو ، از صفحات این محصولات در وب سایت تالگو نور دیدن کنید.


 1. لایه‌برداری مکانیکی پوست

شامل درم ابریژن و میکرودرم ابریژن است که بدلیل برداشتن لایه‌های شاخی و سطحی اپیدرم در کاهش لکه‌های پوستی و یکدست شدن رنگ پوست بسیار موثر است.

 1. لایه‌برداری شیمیایی

این روش لایه‌برداری در کاهش لکه‌های حاملگی و لک‌هایی که بدلیل نور خورشید و افزایش سن ایجاد شده بکار می‌رود. در صورت تمایل به انجام لایه‌برداری عمقی حتما باید توسط متخصص پوست و در کلینیک انجام شود، زیرا باعث قرمزی، تحریک و زخم شدن پوست می‌شود لذا از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید، زیرا با خطر سوختگی و عوارض جبران‌نشدنی در پوست همراه است .

 1. مزوتراپی

موثرترین روش در درمان لکه‌های پوستی است و با نتایج خوب و بسیار سریعی همراه است، بشرطی که صحیح انجام شود و مراقبت از پوست فراموش نشود.

 1. درمان‌های لیزری

پالس‌های نور لیزر، رنگدانه‌های پوستی را هدف قرار داده و باعث رفع لک‌های پوستی می‌شود. این روش درمانی به کسانی توصیه می‌شود که ترکیبات موجود در کرم‌های ضد لک بر روی بهبود لکه‌های آنها موثر نیست.

درمان لک های پوستی

درمان‌ خانگی لکه‌های پوستی

معمولا لک‌های مزمن و عمقی پوست با روش‌های خانگی برطرف نمی‌شوند. اینگونه افراد بهتر است برای درمان به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده تا تحت بررسی بیشتری قرار گیرند.

معرفی چند ماسک خانگی برای بیرنگ کردن لک‌های سطحی پوست

 1. ماسک لیمو: بدلیل داشتن ویتامین c پوست را روشن و لک‌ها را کمرنگ می‌کند.

 • روش استفاده از ماسک لیمو

برش‌های لیموی تازه را بر روی پوست تمیز و در مناطق لک‌دار گذاشته و به مدت 20 دقیقه به حالت درازکش قرار بگیرید و در پایان صورت خود را با آب ولرم متمایل به خنک شسته و از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید. اگر در طی روز از ماسک لیمو استفاده کردید مهم است که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و حتما از ضدآفتاب استفاده کنید .

 1. ماسک عسل طبیعی: عسل یک لایه‌بردار طبیعی است و علاوه بر خاصیت آبرسانی و ضد پیری در رفع لک و شفافیت پوست موثر است.

 • روش استفاده از ماسک عسل

عسل را به مدت 20 دقیقه بر روی پوست تمیز گذاشته و بحالت درازکش قرار بگیرید و در پایان پوست را با آب ولرم متمایل به خنک شسته و از مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید. نکته قابل توجه در تهیه ماسک عسل این است که از عسل ارگانیک و طبیعی استفاده کنید، زیرا عسل تقلبی پر از شکر است و اثربخشی ندارد .

 1. ماسک زردچوبه

 • روش استفاده از ماسک زرد چوبه

یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با مقداری آب آناناس طبیعی بدون شکر ترکیب کرده تا خمیری شکل شود. سپس ماسک آماده شده را به مدت 20 دقیقه روی پوست بمالید و قبل از اینکه ماسک کاملا خشک شود آن را با آب ولرم بشوئید و از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید. این ماسک را می‌توان بصورت روزانه هم استفاده کرد .

سوالات متداول درباره لکه‌های پوستی

 1. آیا لک پوستی در سن خاصی شایع‌تر است؟

بله ، برخی از لکه‌های پوستی در کودکی و از 15 سالگی به بعد (بخصوص در پوست‌های روشن) بشکل کک و مک و بیشتر بر روی مناطق باز بدن ظاهر می‌شود و برخی دیگر از انواع لک‌ها در افراد سالمند ایجاد می‌شود که به لک‌های پیری معروف است. این لک‌ها به رنگ قهوه‌ای هستند و در صورت و پشت دست‌های افراد سالمند ظاهر می‌شوند و بتدریج پر رنگ و زیاد می‌شوند. اما شایع‌ترین علت لک، نور خورشید است و شایع‌ترین نوع لک لک‌های بارداری است که بصورت قرینه و تدریجی در پوست ظاهر می‌شوند.

لکه های پوستی

 1. آیا تغذیه در بروز لک تاثیرگذار است؟

بله، کمبود ویتامین‌های‌ A ،C ،B12 و اسید فولیک در ایجاد لک‌های پوستی تأثیرگذار است. به همین دلیل داشتن رژیم غذایی سالم، مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه، انجام ورزش روزانه و نوشیدن مایعات فراوان بخصوص آب در طول روز توصیه می‌شود.

 1. کدام لکه‌های پوستی خطرناک هستند؟

 • ظهور ناگهانی هر نوع خال و یا لک بر روی پوست صورت یا بدن
 • هر نوع تغییر پوستی که با زائده‌های گوشتی همراه است.
 • لک‌هایی که با خارش و خونریزی همراه است و بهبود پیدا نکنند.
 • لک‌هایی که در حال رشد هستند باید توسط پزشک مورد بررسی و نمونه‌برداری قرار گیرند تا از بدخیم نبودن آنها اطمینان حاصل شود.

انواع لکه های پوستی

توصیه‌های مهم و کاربردی در درمان لک

اقدام سریع و بموقع در مراحل اولیه و شروع ایجاد لک بر اساس شناسایی علل و نوع لک می‌تواند روند بهبود را سریع‌تر کند، اما در لک‌هایی که مزمن هستند و چندین سال با شخص همراه است عموما به درمان مقاوم‌تر هستند و درمان آنها مستلزم یک پروسه طولانی است. اینگونه افراد در درمان خود نباید عجله کنند بلکه باید کاملا صبور باشند، زیرا داشتن حوصله و انتخاب راه درست و بکار بردن روش صحیح درمانی از همان ابتدا شما را نسبت به درمان دلگرم و امیدوارتر می‌کند. لذا از تغییر جهت در شیوه درمان و تغییر مداوم محصولات درمانی خود اجتناب کنید .

کلام آخر و بسیار مهم و کلیدی این است که در حین درمان، مراقبت صحیح روزانه از پوست را هرگز نباید نادیده بگیرید .

کلینیک پوست تالگو نور، ارائه‌دهنده بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات ضد لک و روشن‌کنندگی پوست صورت با جدیدترین تکنیک‌هایی روز دنیا و مواد 100% ارگانیک و دریایی از کشور فرانسه است که نتایج درمانی بر روی پوست دارد، غیر تهاجمی است و فاقد عوارض جانبی بر روی پوست صورت است، بسرعت لکه‌های پوست صورت را بیرنگ کرده و باعث بهبود لک‌ها شده و سلامت و زیبایی پوست را تضمین می‌کند. برای وقت و مشاوره حضوری رایگان با شماره تلفن ذیل ، تماس بگیرید. 👇

021-22369905

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

تماس