علت زیاد شدن جوش صورت چیست؟

 1400/07/02
  0
 858

دراین مقاله، درمورد انواع جوش‌های صورت، علت افزایش جوش صورت در دوران کرونا و بهترین روش‌های مراقبت از پوست در دوران پاندمی کرونا را بخوانید:

جوش صورت چیست؟

جوش صورت یا آکنه یکی از عوارض پوست چرب است که بدلیل افزایش ترشح غدد سبوم (چربی) ایجاد می‌شود. در این مرحله ، تعادل چربی پوست بهم می‌خورد و منافذ پوست با چربی مسدود می‌شوند. در نتیجه باکتری‌هایی که بطور طبیعی روی سطح پوست زندگی می‌کنند وارد پوست شده و زمینه را برای ایجاد جوش یا آکنه فراهم می‌کنند. این عارضه گروه‌های مختلف سنی، بویژه نوجوانان را درگیر می‌کند که این درگیری ممکن است تا سنین بالا هم ادامه داشته باشد.

جوش صورت چیست

آشنایی با انواع جوش یا آکنه‌های صورت 

بطور کلی جوش‌های صورت به دو شکل ظاهر می‌شوند: یا التهابی هستند یا غیر التهابی.

از انواع جوش‌های التهابی صورت می‌توان به پاپول، ندول، کیستیک و پاسچول اشاره کرد و جوش‌های غیر التهابی هم شامل جوش‌های سرسیاه و سرسفیداست که به شرح مختصری در مورد هر یک از انواع این جوش‌ها می‌پردازیم.

آشنایی با انواع جوش یا آکنه‌های صورت 

جوش‌های پاپولی

این جوش‌ها به شکل برآمدگی‌های قرمز رنگ کوچکی در پوست ظاهر می‌شوند. در لمس بسیار حساس هستند و کندن آنها باعث افزایش تورم و زخمی شدن پوست می‌شود.

جوش‌های ندولی

این جوش‌ها، برجستگی و برآمدگی‌های بزرگ و متورمی در پوست دارند که در لمس بسیار عمقی و سفت هستند و نیاز به بررسی و درمان دارند.

جوش‌های کیستیک

این نوع جوش‌های التهابی نیز بدلیل ضایعات کیستیک بزرگ و ضخیم، بسیار دردناک و آزار دهنده هستند و باید تحت نظر متخصص پوست قرار گیرند.

جوش‌های پاسچولی

پاسچول‌ها نوع دیگری از انواع جوش‌های التهابی‌اند که متورم و پر از چرک‌های سفید یا زرد هستند. کندن یا فشار دادن این جوش‌ها، باعث ایجاد لک‌های تیره در پوست می‌شود.
جوش‌های ندولی و کیستیک شدیدتر از انواع دیگر جوش‌ها هستند و افراد مبتلا به این نوع جوش‌ها باید زیر نظر متخصصین پوست، تحت بررسی و درمان دارویی قرار گیرند.

جوش‌های سرسیاه

فولیکول‌هایی غیر التهابی هستند که منافذ آنها باز و پر از چربی، سلول‌های مرده و ملانین است که بدلیل اکسید شدن آنها‌، رنگ سیاه بخود می‌گیرند. معمولا این جوش‌ها با پاکسازی صورت تخلیه و برطرف می‌شوند.

جوش‌های سرسفید

جوش‌های غیر التهابی هستند که وقتی باکتری و یا سلول‌های مرده در یکی از حفره‌های پوست بدام می‌افتند، ایجاد شده و برخلاف جوش‌های سرسیاه بسته هستند و به سطح پوست راهی ندارند. این نوع از جوش‌ها هم با پاکسازی پوست، تخلیه شده و از بین می‌روند.

علت جوش صورت چیست؟

 1. افزایش و فعالیت بیش از حد غدد چربی (سبوم) در پوست
 2. عوامل ژنتیک و خانوادگی
 3. سندرم پلی کیستیک تخمدان و اختلالات هورمونی
 4. فعالیت بیش از حد هورمون آندروژن یا هورمون مردانه
 5. آلودگی هوا و استرس
 6. بسته شدن منافذ پوست بدلیل مصرف زیاد مواد آرایشی، استفاده از محصولات آرایشی/بهداشتی چرب و بی‌کیفیت و عدم مراقبت صحیح روزانه از پوست
 7. مصرف برخی از داروها از جمله داروهای کورتون، دیورتیک‌ها، داروی ضد التهاب مانند بروفن، ایندومتاسین، داروهای شیمی درمانی و داروهای ضد بارداری

جوش صورت نشان دهنده چیست؟

به اعتقاد طب سنتی علت جوش در قسمت‌های مختلف پوست می‌تواند نشان دهنده مشکل و یا بیماری در قسمت‌های مختلف بدن باشد. به عنوان مثال:

افزایش جوش در نواحی پیشانی به سیستم گوارش و سبک زندگی، جوش در اطراف چشم‌ها و گوش‌ها به عوامل کلیوی، جوش بین دو ابرو به مشکلات کبدی و آلرژی، جوش نوک بینی به سیستم قلبی و افزایش فشارخون، جوش روی نواحی بالای گونه به سیستم تنفسی و جوش نواحی زیر گونه به دلیل عدم تعادل هورمونی بخصوص در زمان عادت ماهیانه، جوش در نواحی چانه به دستگاه گوارشی (معده) و جوش در نواحی گردن را بدلیل واکنش بدن در مقابل بیماری‌های باکتریایی نسبت می‌دهند.

جوش صورت نشان دهنده چیست

علت افزایش جوش‌های صورت در ایام کرونا چیست؟

 1. خانه نشینی ، بی‌تحرکی و استرس زیاد
 2. بی‌توجهی به بهداشت و مراقبت روزانه پوست
 3. استفاده طولانی مدت از ماسک صورت

زدن ماسک صورت، بویژه ماسک N95 دارای مزایای زیادی است، اما ممکن است باعث آلرژی و یا مشکلاتی در پوست صورت شود از جمله:

 • زخم شدن پوست صورت، بویژه پوست نواحی بینی، گونه، چانه و پشت گوش‌ها که بدلیل افزایش فشار کش و فشار خود ماسک بر روی پوست صورت و پشت گوش‌ها ایجاد می‌شود.
 • بدلیل افزایش گرما و افزایش تعریق و رطوبت در زیر ماسک، زمینه برای ایجاد خارش، جوش و یا تشدید جوش‌های صورت فراهم می‌شود.

9 راهکار مهم، برای پیشگیری از جوش صورت در دوران پاندمی کرونا (کووید 19):

راهکارهای زیر به شما کمک می‌کند تا در ایام کرونایی، همواره پوستی شاداب، شفاف و بدون جوش داشته باشید.

پیشگیری از جوش صورت

 1. انجام مراقبت صحیح روزانه پوست صورت با شوینده و پاک کننده صورت مناسب
 2. قبل از استفاده از ماسک، پوست صورت خود را بشوئید، خشک کنید و با مرطوب کننده‌ی ملایم مرطوب کنید. بهتر است همیشه از مرطوب کننده‌های سبک که بر پایه آب هستند استفاده کنید و از مصرف کرم‌های مرطوب کننده سنگین و روغنی خودداری کنید تا از اصطکاک ماسک با پوست که منجر به تحریک و سوزش و تشدید جوش‌های صورت می‌شود پیشگیری شود.
 3. خودداری از آرایش کردن صورت در زیر ماسک: اگر انجام آرایش صورت برای شما الزامی است به هیچ وجه از ترکیبات روغنی، چرب و سنگین استفاده نکنید. زیرا باعث افزایش ترشح غدد سبوم (چربی) و بسته شدن منافذ پوست و افزایش جوش‌های زیر پوستی می‌شود.
 4. ماسک را بعد از هر بار استفاده و یا در صورت خیس یا مرطوب شدن دور بیندازید و از ماسک جدید و تمیز استفاده کنید.
 5. اگر در طول روز، بطور مداوم ماسک روی صورتتان است از زدن کرم ضد آفتاب در زیر ماسک خودداری کنید.
 6. از دستکاری صورت و فشار دادن جوش‌ها اجتناب کنید. زیرا باعث التهاب و چرکی شدن بیشتر جوش‌ها می‌شود.
 7. در صورت وجود جوش‌های ملتهب و یا تحریکات تماسی ایجاد شده ناشی از زدن ماسک، برای درمان و رفع ضایعات التهابی پوستتان از پزشک متخصص کمک بگیرید.
 8. مصرف مواد چربی، قندی و نمک را محدود کنید و بجای آن مصرف مایعات بخصوص آب را افزایش دهید و از سبزیجات و میوه‌های تازه بیشتر استفاده کنید.
 9. خوب بخوابید و از استرس دوری کنید و برای سلامت جسم و روح خود، ورزش‌های ملایم روزانه انجام دهید. انجام یوگا، مدیتیشن و یادگیری سایر مهارت‌های علمی جدید مانند یادگیری زبان و موسیقی را در برنامه‌های روزانه خود قرار دهید. زیرا استرس‌های ناشی از قرنطینه و ماندن در خانه را بطور چشمگیری کاهش می‌دهد.

سوالات متداول در مورد جوش صورت

 1. علت زیاد شدن جوش صورت چیست؟
  یکی از دلایل زیاد شدن جوش صورت استرس است. استرس باعث افزایش ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول و کاهش هورمون استروژن می‌شود‌‌. اختلال این دو هورمون هم باعث افزایش بیش از حد ترشح چربی در پوست و زیادشدن جوش صورت خواهد شد.
   
 2. آیا شستشوی زیاد صورت باعث ایجاد جوش می‌شود؟
  بله، شستشوی زیاد پوست بیش از سه بار در روز، باعث افزایش فعالیت غدد سبوم و ترشح بیش از حد چربی در پوست می‌شود که از عوامل موثر در ایجاد جوش صورت است. همچنین شستشوی صورت با شوینده‌های قلیایی مانند صابون یا لوسیون‌های حاوی الکل و یا سایر محصولات الکلی دست‌ساز باعث از بین بردن چربی و PH طبیعی پوست از حالت اسیدی شده و زمینه را برای تشدید جوش‌های صورت، تحریک پوست و سایر مشکلات پوستی فراهم می‌کند.
   
 3. آیا غذاهای یرچرب در ایجاد جوش صورت موثر است؟
  روش و سبک زندگی، مصرف مواد قندی، چربی زیاد، فلفل، غذاهای سرخ کردنی و فست فود از عوامل کمک‌کننده در ایجاد جوش صورت است. به همین دلیل استفاده از رژیم غذایی سالم، مصرف سبزیجات، سالاد، میوه‌های تازه  نوشیدن آب و مایعات، دمنوش‌ها و چای سبز بدلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی بالا بسیار کمک‌کننده هستند.
   
 4. آیا کیست تخمدان باعث ایجاد جوش صورت می‌شود؟
  فرد مبتلا به جوش صورت بهتر است از نظر کیست تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک و سایر مشکلات داخلی تحت نظر متخصص پوست باشد و در صورت لزوم تحت درمان دارویی قرار گیرد .

آیا درمان خانگی در درمان جوش موثر است؟

انجام مراقبت‌های روتین روزانه مانند استحمام با آب گرم، رعایت بهداشت شخصی و شستشوی منظم صورت با شوینده ‌ای مناسب دو بار در روز صبح و شب و انجام پاکسازی دوره‌ای پوست، می‌تواند باعث بهبود جوش‌های خفیف صورت شود. اما درمان خانگی تاثیری در درمان جوش‌های شدید صورت ندارد و لازم است افراد مبتلا به اینگونه جوش‌ها تحت بررسی و درمان دارویی قرار گیرند .

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

تماس