لایه برداری پوست صورت

 1400/07/02
  0
 1142

در این مقاله از سایت تالگو نور ، با انواع لایه بردارهای پوست صورت ، روش‌های انجام لایه برداری در انواع مختلف پوست ، فوائد و عوارض جانبی لایه برداری از پوست و مراقبت بعد از لایه برداری پوست به روش‌های شیمیایی و فیزیکی پوست صورت آشنا می‌شوید .

لایه برداری پوست یا پیلینگ چیست؟

لایه برداری یا پیلینگ، به برداشتن سلول‌های مرده از سطح خارجی پوست گفته می‌شود که به منظور رفع مشکلات پوستی و یا جوانسازی پوست صورت بکار می‌رود و به دو روش فیزیکی و یا شیمیایی انجام می‌شود.

لایه برداری پوست صورت

لایه برداری پوست، چه مزایا و فوائدی برای پوست صورت دارد؟

 1. باعث رفع آلودگی از منافذ پوست و برداشتن سلول‌های مرده و شاخی از روی پوست می‌شود.
 2. در کمرنگ شدن لک، کک و مک، رفع اسکارهای جوش، یکنواخت شدن و روشن شدن رنگ پوست موثر است.
 3. به شفافیت، شادابی و نرم شدن بیشتر پوست کمک می‌کند.
 4. باعث جوانسازی پوست و کاهش چین و چروک‌های سطحی پوست می‌شود.
 5. در افزایش جذب کرم‌ها و محصولات درمانی به قسمت‌های زیرین پوست بسیار موثر است.

انواع لایه برداری از پوست صورت 

انواع لایه برداری صورت شامل لایه برداری فیزیکی و لایه برداری شیمیایی پوست است که بشرح ذیل است:

لایه برداری فیزیکی پوست چیست؟

لایه برداری فیزیکی پوست، یک نوع لایه برداری سطحی از پوست است که با روش‌های دستی و مکانیکی انجام می‌شود و به کمک آن سلول‌های مرده از سطح خارجی اپیدرم برداشته می‌شود.

انواع لایه بردارهای فیزیکی پوست شامل چه مواردی است؟

 • لایه برداری پوست با محصولاتی مانند گوماژ و یا اسکراب: در این روش از لایه برداری فیزیکی، سلول‌های شاخی و مرده پوست صورت با کمک دانه‌های اسکراب یا گوماژ و با حرکات آرام و ملایم انگشتان برداشته می‌شوند.
 • لایه برداری مکانیکی: در لایه برداری مکانیکی که نوعی لایه برداری فیزیکی پوست است، با کمک دستگاه‌های میکرودرم ابریژن، درم ابریژن و فیس اپ، سلول‌های مرده از سطحی‌ترین لایه اپیدرم برداشته می‌شود .

بیشتر بخوانید : پاکسازی پوست با دستگاه میکرودرم ابریژن


لایه برداری شیمیایی پوست چیست؟

لایه برداری شیمیایی پوست یا پلینگ نوعی لایه برداری از پوست است که با کمک آنزیم‌های شیمیایی و یا اسیدهای میوه با غلظت‌های متفاوت 50 و یا 70% توسط متخصص پوست انجام می‌شود. این روش از لایه برداری با انجام فعل و انفعالات شیمیایی بر روی پوست صورت، باعث جوانسازی و رفع مشکلات پوستی می‌شود.

انواع لایه بردار شیمیایی شامل چه مواردی است؟

 • لایه برداری به روش سطحی: این روش از لایه برداری با یک نوع اسید میوه، آنزیم و یا کرم پلینگ مانند آلفا هیدروکسی اسید (AHA) و پماد رتینول و .... انجام می‌شود. میزان اسیدیته آن کمتر از لایه بردارهای کلینیکی است و بر اساس وضعیت و شرایط پوست بیمار توسط پزشک، برای رفع سلول‌های مرده از روی پوست و سایر مشکلات خفیف پوست مانند تیرگی یا جای جوش در منزل و یا مطب تجویز می‌شود.
 • لایه برداری شیمیایی متوسط: لایه برداری شیمیایی متوسط (TCA) توسط متخصص پوست، برای رفع چین و چروک‌های سطحی و مشکلات رنگدانه‌ای موجود در پوست مانند لک، کک و مک و غیره بکار می‌رود.
 • لایه برداری شیمیایی عمیق پوست: قویترین نوع لایه برداری شیمیایی پوست صورت است که در کلینیک و توسط متخصص پوست انجام می‌شود. در این روش از یک ماده شیمیایی بنام فنول اسید برای لایه برداری پوست استفاده می‌شود که بسیار قویتر از سایر لایه بردارها است که موثر در جوانسازی کلی پوست، رفع چین و چروک‌های سطحی تا متوسط پوست و مشکلات رنگدانه‌ای پوست مانند لک‌های ناشی از افزایش سن و یا نور خورشید بکار می‌رود .

این روش بهترین و ماندگارترین نتایج درمانی را به همراه دارد اما زمان ریکاوری پوست در این روش طولانی است و ممکن است دو ماه یا بیشتر بطول انجامد.

فواید لایه برداری پوست صورت

لایه برداری از پوست به روش‌های خانگی

آنزیم‌های طبیعی که لایه بردار هستند معمولا از کدو تنبل، آناناس، انبه، گیلاس، گوجه فرنگی، تمشک، انار، توت فرنگی، زردآلو و غیره گرفته می‌شود .با استفاده از ماسک این میوه‌ها می‌توانید از آنزیم‌های درون این میوه‌ها استفاده کرده و پوستتان را لایه برداری کنید. همچنین اگر پوست خشکی دارید از آرد جو دوسر برای لایه برداری استفاده کنید، اگر پوستتان نرمال است می‌توانید از شکر برای انجام لایه برداری استفاده کنید و یا اگر پوست چرب و مختلط دارید و مستعد آکنه هستید با آرد گندم پوستتان را اسکراب کنید.

لایه برداری انواع پوست هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

انجام لایه برداری از پوست بر اساس نوع و شرایط پوست متفاوت است. به عنوان مثال:

انجام لایه برداری در پوست‌های چرب هفته‌ای دو بار، در پوست‌های معمولی یا نرمال هفته‌ای یکبار و در پوست‌های خشک ماهیانه است.

بهترین زمان لایه برداری پوست، چه زمانی است؟

 • بهترین زمان برای لایه برداری شیمیایی پوست

بهترین زمان برای انجام لایه برداری شیمیایی پوست و درم ابریژن، فصل زمستان و اواخر پاییز که نور خورشید کم است، زیرا عوارض جانبی ناشی از نور خورشید به حداقل می‌رسد .

 • بهترین زمان برای لایه برداری فیزیکی پوست

انجام لایه برداری به روش فیزیکی در تمام فصول سال بلامانع است. ولی در فصل‌هایی که نور خورشید زیاد است مانند تابستان یا اواخر بهار بهتر است استفاده از روش مکانیکی لایه برداری مانند میکرودرم ابریژن و فیس اپ با احتیاط انجام شود و در صورت انجام لایه‌برداری با دستگاه‌های فوق، حتماً در طول روز از محصولات ضد آفتاب با SPF 50  استفاده کرده و هر دو ساعت آنرا تمدید کنید. استفاده از کلاه و عینک آفتابی فراموش نشود و به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید زیرا ممکن است باعث ایجاد لک و یا تشدید لک‌های صورت شود.

عوارض لایه برداری پوست صورت 

بر اساس نوع لایه برداری که بر روی پوست انجام می‌شود بیمار ممکن است عوارض متفاوتی از خفیف تا شدید را تجربه کند به عنوان مثال :

 • در روش لایه برداری سطحی پوست: احساس سوزش و قرمزی مختصری ایجاد شده و پس از چند ساعت برطرف می‌شود و بیمار نیاز به مراقبت خاصی ندارد.
 • در روش لایه برداری متوسط پوست: التهاب، تورم، قرمزی، سوزش، خارش، پوسته پوسته شدن برای چند روز ایجاد می‌شود و بیمار بمدت 1-2 هفته نیاز به ریکاوری و مراقبت ازپوست خود دارد.
 • در روش لایه برداری عمقی پوست: علاوه بر التهاب، تورم، قرمزی، سوزش، خارش، پوسته پوسته شدن، ممکن است پوست دچار زخم، تاول و حتی عفونت شود. دوره ریکاوری و مراقبت از پوست در این روش تقریبا طولانی است و انجام این روش برای افرادی که رنگ پوست تیره دارند توصیه نمی‌شود.

پیلینگ

چه کسانی باید لایه برداری انجام دهند؟

 • پوست‌های لک دار و تیره
 • پوست‌های چرب و مختلط که دارای جوش‌های سرسیاه و جوش‌های زیرپوستی هستند.
 • کسانی که چروک‌های ظریف و کم عمق دارند، انجام لایه برداری اولین گام در جوانسازی پوست آنها است.
 • افرادی که پوست‌های خسته، کدر و ضخیم دارند، انجام لایه برداری و برداشتن سلول‌های شاخی و مرده از سطح خارجی اپیدرم در شفافیت، روشن شدن و زیبایی پوست آنها بسیار موثر است.

چه کسانی نباید لایه برداری انجام دهند؟

 • پوست‌های حساس و واکنشی
 • افرادی که آکنه‌های فعال دارند و تحت درمان با داروهای راکوتان هستند.
 • کسانی که بخاطر موقعیت شغلی‌شان مجبورند بطور مستقیم و مداوم در معرض تابش نور خورشید باشند.
 • افرادی که از داروهایی مانند تتراسایکلین استفاده می‌کنند. این افراد در طول دوره درمان نباید پوستشان را لایه برداری کنند زیرا این دارو پوست را در برابر نور خورشید حساس می‌کند.

مراقبت بعد از لایه برداری پوست صورت

مراقبت از پوست در لایه برداری سطحی پوست

در لایه برداری سطحی پوست، مراقبت شامل استفاده از مرطوب کننده‌ و کرم ضدآفتاب در طی روز است.

مراقبت از پوست در لایه برداری شیمیایی متوسط

 1. در این روش از لایه برداری، پوست قرمز و متورم است لذا تا بهبودی کامل باید در منزل استراحت کنید.
 2. علاوه بر شستشوی روزانه پوست، از کرم ترمیم‌کننده و بازسازی‌کننده برای کاهش التهاب و قرمزی پوست استفاده کنید.
 3. محصولات آبرسان را در برنامه مراقبت روزانه پوست خود قرار دهید تا از خشک شدن و کشیدگی پوستتان جلوگیری کند.
 4. در طول روز از کرم ضدآفتاب با SPF 50 و فاقد رنگدانه استفاده کرده و هر دو ساعت آنرا تمدید کنید و از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

مراقبت از پوست در لایه برداری عمیق شیمیایی

 1. در روش لایه برداری عمیق شیمیایی نیاز به ریکاوری پوست بیشتر است.
 2. استراحت در منزل و شستشوی روزانه پوست با آب خنک
 3. استفاده از کرم‌های آبرسان و مرطوب کننده چند بار در روز
 4. استفاده از کرم ترمیم‌کننده به مدت چند هفته تا بهبودی و ترمیم کامل پوست
 5. استفاده از داروهای ضد ویروسی برای جلوگیری از ایجاد تبخال طبق دستور پزشک
 6. استفاده از ضد آفتاب بدون رنگ با SPF 90 و تمدید آن هر دو ساعت و بمدت 6 ماه از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب شود.

سوالات متداول در مورد لایه بردار های پوست

 1. چرا باید پوست را لایه برداری کنیم؟

زیرا برداشتن سلول‌های مرده از روی پوست، اثرگذاری کرم‌های مصرفی مانند کرم‌های جوان‌کننده و کرم‌های ضدلک را به قسمت‌های زیرین پوست افزایش می‌دهد و روند درمان را بر روی پوست سریع‌تر و مشهودتر می‌کند.

 1. چه لایه بردارهایی در روش خانگی محدودیت مصرف ندارد؟

استفاده از سفیدآب که یک لایه بردار طبیعی در دسترس و ارزان در روش خانگی است ، هیچ محدودیتی در مصرف ندارد ولی به همان اندازه هم اثر درمانی بر روی پوست ندارد.

 1. در منزل از چه نوع لایه بردارهایی بدون تجویز پزشک می‌توان استفاده کرد؟
 • معمولا کرم‌ها و محلول‌های شیمیایی لایه بردار که دارای آلفا هیدروکسی اسی (AHA) ، آنزیم‌های طبیعی و رتینوئیدها که لایه بردار سطحی پوست هستند را می‌توان بدون تجویز پزشک در منزل استفاده کرد. در این روش دو هفته بعد از استفاده، سلول‌های مرده و شاخی از روی پوست برداشته می‌شود و سلول‌های جوانتر جایگزین سلول‌های قدیمی خواهد شد و بتدریج نتایج درمانی آن ظاهر می‌شود.کرم‌های لایه بردار را شب‌ها استفاده کرده و از مصرف آن در طول روز، در اطراف چشم و لب و به مقدار زیاد بر روی پوست اجتناب کنید. زیرا باعث التهاب، قرمزی و تحریک پوست می‌شود .
 • استفاده از اسکراب‌های آماده از برندهای متفاوت موجود در نمایندگی‌های معتبر و داروخانه‌ها نیز روش دیگری برای لایه برداری پوست است که نیاز به تجویز پزشک ندارد .
اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

تماس